Офіційний сайт ЗОШ І-ІІ ст. с.Підкормілля - Жертви Сталінських репресій 1947 р.
Субота, 10.12.2016, 00:17

Жертви Сталінських репресій 1947 р.

За кілометр від с. Підкормілля біля дороги Любешів-Іваново розташований хутір Тварця, який є тепер складовою частиною села.

Ще з часів Столипінської аграрної реформи придбала тут землю родина Куха Демида з села Зарудче. В нього підростало два сини - Микита і Герасим. Поряд поселився дядько Чернюк Гордій Трохимович. Незабаром Микита одружився на дівчині з сусіднього села Проходи Марині. Герасим теж одружився на Юхимці з сім'ї Чернюків. Жили в одній хаті. Але скоро стало тісно. Бо в Микити було вже п'ятеро дітей три сини і дві дочки. Стільки ж дітей було і в Герасима - чотири дочки і син. Для Герасима поруч побудували дім. Тут же побудував хату і брат Юхимки Чернюк Гордій.

Працювали гуртом. На двох братів було 15 гектарів орної землі. Мали по парі коней. До десятка голів великої рогатої худоби, овець. Так мирно жили і працювали, коли були під владою Царської Росії до 1917 р. та панської Польщі з 1920 по 1939р. Перенесли якось і страшну війну 1941-1945 рр. За ці роки зуміли збудувати олійницю. З усіх навколишніх сіл йшли люди бити олію. Майже кожного дня хата була переповнена людьми. Придбали молотарку (широко молотарку, яка обмолочувала тільки колоски), машину для очищення зерна. Щоб ці машини приводити в рух побудували маніж, який крутили дві пари коней.

Закінчилась Велика Вітчизняна і світова війна. На західноукраїнських землях встановилась радянська влада. За наказом партії більшовиків тут почала втілюватись колективізація сільського господарства за зразком, як це робилось у Східній Україні. Люди не знали, що таке колгоспи. Не дуже охоче туди йшли люди. Шкода було віддавати нажите роками тяжкою працею майно. Саме в 1947 р. в с. Проходи був створений колгосп. Ось і стали навідуватись  на хутір  представники влади з райцентру, пропонуючи Микиті, Герасимові і Гордієві вступити до колгоспу. Але брати не поспішали туди. Тоді вирішили примусово їх туди вступити. По 4-5 разів на рік заставляли здавати «поставку» в державу (зерно, м'ясо, молоко). Нарешті Микита Димидович не витримав. Пішов в Проходи щоб написати заяву до колгоспу. Але там йому відмовили через те, що його вже оголошено куркулем і ворогом народу.

На початку літа з Любешова на хутір приїхала чимала група людей. Арештували Микиту, Герасима, Гордія і відправили в Любешів. Членів їх сімей вигнали з будинків, дозволили взяти тільки найнеобхідніші речі. Двері в хатах опломбували, вікна забили дошками. Жінки і діти залишились без притулку, без харчів. Добре, що виручили родичі. Більш, як три роки жили вони в людей, так-сяк перебивались. Через деякий час сім'я Куха Микити зуміла побудувати невеликий будинок.

На Трійцю 1947 року над арештованими був вчинений показний суд «над ворогами народу» в клубі с. Зарудче. Не маючи за собою ніякої провини Микита, Гордій і Герасим за вироком суду отримали по десять років позбавлення волі з висилкою на проживання в спец поселення у республіку Комі АРСР.

А що ж було з господарством і садибою. їх розібрали. З хати Микити в Любешові побудували приміщення маслозаводу. З клуні - в колгоспі ім.. Карла Маркса с. Проходи побудували комору. Худобу, машини і реманент також було передано в цей колгосп.

А засуджені в цей час спокутували свою провину тяжкою працею. Вони зранку і до вечора сплавляли ліс. Після двох років виснажливої праці, від недоїдання Герасим і Гордій захворіли, побули деякий час в місцевій лікарні і померли.

До 1955 року працював на лісосплаві Микита Демидович. Цього року він був звільнений з спец поселення на основі Указу Президій Верховної Ради СРСР від 13 грудня 1955 р.

Повернувся додому. Але місця батьківського дому не зміг забути. На Тварці побудували новий будинок в якому й прожив до останніх днів з наймолодшим сином Якимом.

Помер в 1980 р.