Офіційний сайт ЗОШ І-ІІ ст. с.Підкормілля - Історія школи
Неділя, 11.12.2016, 01:22

Історія школи

Що сталося б з народом, із суспільством, з державою без школи,

без тихої, скромної, працьовитої діяльності вчителя ?

Він один ще не в змозі все зробити, але він закладає основи всьому,

і без нього відразу ж поширилося б серед нас варварство.

А. Дістервег

Село Підкормілля одне з наймолодших сіл Любешівського району. В недалекому минулому тут були хутори Кисілі, Тварця, Болотця, Підкормілля, Конотопи. Лише в 1957 р. Президія Верховної Ради Української РСР видала указ, що ці хутори отримують статус села з спільною назвою Підкормілля.

Отже, пишучи історію села та школи (ніяких архівних документів немає), дані про події довоєнного періоду було зібрано з спогадів жителів села. А дані з післявоєнного періоду широко доповнені матеріалами архіву Підкормільської загально-освітньої школи І-ІІ ступенів та архіву районного відділу освіти.

Школа в довоєнний період

Бурхливим і важким був період з 1917 по 1921 рр. на Україні. Це був період, коли український народ вів героїчну боротьбу за утвердження української незалежної держави, спочатку проти царської Росії, а з 7 листопада 1917 р. -проти більшовицької Росії на чолі з Леніним. Прагнула утвердитись на Україні і панська Польща, яка хотіла розширити свої кордони аж до Чорного моря.

І ось в результаті підписання Ризького миру в 1921 р. Західноукраїнські землі відійшли під владу Польщі. Правобережна, Східна і Південна Україна - під владу більшовицької Росії, а Закарпаття - до Угорщини.

Польська влада розуміла, що втримати під своєю владою волелюбний український народ дуже важко. Вся надія була на каральні органи. Але, що одними каральними засобами мети не можна досягти. Потрібно було перевиховати населення, а особливо молодь, покірності, змирення з своїм становищем.

Не випадково на Західноукраїнських землях в усіх населених пунктах відкриваються школи. Така школа була відкрита і в нашому селі в 1927 році. Вона знаходилась на хуторі Підкормілля в одній з кімнат хати, яка належала Клямару Ієву (по вуличному «Брики»).

Через три роки вже було три класи. Навчання проводилось тільки польською мовою. Основними предметами були польська мова, арифметика, польська історія, закон божий, який викладався українською мовою.

Належна увага приділялась і естетичному вихованню. На належному рівні проводились уроки музики. До неслухняних, недисциплінованих учнів, а також до тих, хто не виявляв належної наполегливості до навчання, дозволялося застосовувати фізичні міри покарання. Щоб

школу могли відвідувати діти з багатодітних сімей, для таких організовувалось гаряче харчування.

До батьків, діти яких не відвідували школу без поважних причин, застосовувалась така міра покарання - штраф. Навчання проводилось в дві зміни. Навчальний процес вела одна вчителька - Олена Борчинська.

Проходили роки. Учні вже не вміщувались в орендованій кімнаті.

В 1935 р. влада купила великий будинок в с. Лахвичі, який перевезли в с. Підкормілля і переобладнали його під школу. Тут було вже дві класні кімнати. Навчальний процес вела також одна вчителька - Анна Голибльова. Розташована школа була в західній частині хутора Підкормілля, щоб ближче було ходити дітям з інших хуторів. В цьому приміщенні навчання проводилось аж до 1962 р. А з 1962 р. по 1989 рік тут був сільський клуб. В одній з менших кімнат - сільська бібліотека. Нині цього будинку вже немає. Через старість, аварійний стан він був знесений
.

Школа в післявоєнний період

1 вересня 1939 р. розпочалась друга світова війна. Польща стала жертвою агресії з боку фашистської Німеччини та СРСР.

Західноукраїнські землі були приєднані до Східної України і до СРСР.

В 1941 р. розпочалась війна між Німеччиною та Радянським Союзом, яка тривала до 1945 р. і закінчилась перемогою останнього.

Розпочалась відбудова зруйнованого війною господарства, сіл, міст. Повсюдно відкриваються школи, лікарні. Вже 1 вересня 1945 р. почала працювати початкова школа і в нашому селі. Знаходилась вона в тому ж приміщенні, що і за часів Польщі.

Навчання велось на українській мові. Але не було вчителів, які б володіли нею. Питання вирішилось так: зі Східної та інших регіонів на Західну Україну приїхали вчителі, які і навчали дітей рідною мовою.

Першими такими вчителями в нашій школі в 1946 р. були призначені Савкова Ганна Сергіївна (зав. школою), Савкова Лідія Савівна, Веремійчик Андрій Михайлович.

В 1948 р. в цій школі працювали Соболевська Тамара Олексіївна, Савкова Лідія Савівна(зав. школою), Колісник Оксана Петрівна.

В 1948 р. відкрилась початкова школа в Селіску. Першою вчителькою була Савена Катерина Львівна. 01.09.1951 сюди призначили Кирачок Надію Денисівну та Базарову Тіну Іванівну.

29.10.1951 р. при школі організовано 5-й клас. Призначено вчителем у цьому класі вчительку Любешівської СШ Коркішко (Бущук) Ганну Іванівну.

16 серпня 1952 р. з посади завідувача Підкормільської школи було звільнено Мартинюк Т. Т. 22 серпня 1952р. на цю посаду призначено Чорнобиль Лідію Іванівну, а до цього тимчасово справами школи завідувала Коркішко Ганна Іванівна.

28.10.1952 р. викладачем математики було призначено Житомирську Олександру Григорівну вчительку Любешівської СШ.

1952 р. в школу призначено вчительку \МЛІ кл. Любешівської СШ Качал Лідію Пилипівну.

04.11.1952 по Любешівському райво видано наказ, згідно якого на хуторі Підкормілля відкрито 6-клас Хоцунської семирічної школи.

14 серпня 1953 р. вчителем математики назначено Руденко Ганну Кузьмівну, а Лев Софію Григорівну - викладачем російської та німецької мови. Вчителями молодших класів в тому ж році призначені Майська Марина Миколаївна та Камириста Катерина Антонівна.

Школа фактично була з 1951 р. філією Хоцунської семирічної школи. Директор школи був в Хоцуні , учні перевідні екзамени здавали також в Хоцуні. 15 вересня 1953р. школа стає філією Любешівської середньої школи.

А вже 26 листопада 1954 р. Томенко Уляна Іванівна була призначена директором Підкормільської школи, яка була реорганізована в семирічну школу.

В 1955 році призначено нового директора Ніцена Арсена Васильовича, який працював на цій посаді до 1958 р.

Вчителями Підкормільської семирічної школи в цьому ж році працювали Лукашик Ніна Несторівна (вч. арифметики, алгебри), Замура Зіна Василівна (вч. німецької та російської мови), Руденко Галина Кузьмівна (вч. укр. мови), Коркішко Ганна Іванівна (1-У кл.), Іваненко Катерина Давидівна (II-І\/кл.), Смороцька Любов Володимирівна (ст. піонервожата).

З роками змінювалися і директори шкіл:

1954-1955рр. - Гашенко Уляна Іванівна.

1955-1958рр. - Ніцевич Орест Васильович.

1958-1960рр. - Робітницький Кузьма Микитович.

1960-1974рр. - Будько (Новосад) Галина Василівна.

З 1974 р. директор Підкормільської школи Котюга Станіслав Миколайович.

В 1962 р. відбулася значна подія в житті села, школи. Ще в 1960 р. правління колгоспу ім. Леніна прийняло рішення про будівництво нової школи в с. Підкормілля, яке закінчилося в 1962 р. В цьому ж році розпочалось навчання в новому приміщенні в одну зміну.